Hikâyemiz

 

16.10 İstanbul

Bir İstanbul Fikir Sanat Tasarım ve Pazarlama Tic. LTD. ŞTİ markasıdır.
İstanbul’un semtlerini yansıtan parçalardan oluşan sürdürülebilir mücevherler tasarlar.

16.10 İstanbul’un logosundaki 16.10, 16 Ekim tarihini, iki nokta ise görme engelli bireylerin kullandığı kabartma Braille Alfabesinde, kurucularının ve İstanbul’un baş harfi “i”yi temsil etmektedir.

Bünyesinde “Semt Koleksiyonu”, “Braille Koleksiyonu”, “İlham Veren Kadınlar Koleksiyonu”, “Saffet Emre Tonguç İstanbul Koleksiyonu” ve "Geriye Kalanlar" olarak beş farklı koleksiyon barındırır.
 
16.10 İstanbul markasında keşfedilmeyi ve yeniden anlatılmayı bekleyen istanbul hikayelerini, kendine özgü kokusu ve dokusuyla mücevhere aktarıyoruz. Kişiye özel hazırlanan İstanbul takılarıyla kültürel mirası gelecek kuşaklara aktarmak, şehir ve insan yaşamını anlamlı kılmak birinci önceliğimiz.
 
16.10 İstanbul Semt Koleksiyonu
16.10 İstanbul, semtlerin içindeki mimari, tarihi, kültürel ve renkli detayları, kendilerine özgü hikayeleri ve kokularıyla bütünsel bir deneyim olarak sunar.
İstanbul Kapalıçarşı’daki ustaların el işçiliği ile üretilen ürünler, ilham aldığı semt hikayeleriyle İstanbul’un geçmişten bugüne gelen büyülü atmosferini takılara yansıtır.

Sınırlı sayıda veya tek parça üretilen koleksiyona ait ürünler web sitesi, Instagram sayfası ve Moda showroomunda İstanbul ve mücevher severlerle buluşmaktadır.

Braille Koleksiyonu
Markanın sosyal farkındalık amaçlayan Braille Alfabesi koleksiyonu, Braille harfleri ile tasarlanan kolye, bileklik, kol düğmesi gibi stil tamamlayıcı aksesuarlardan oluşur.

Görme engelliler için koklama duyusunun önemi, sunuma kullanılan organik kokuların hapsedildiği mini cam tüplerle vurgulanır.

Braille koleksiyonundan alınan her ürünün geliri aylık bazda 6 Nokta Körler Vakfı ile paylaşılır.

Saffet Emre Tonguç’un İyiliğe Dönüşen İstanbul Koleksiyonu
“Senden çıkan sana geri dönendir.” mottosu ile yola çıkan 16.10 İstanbul ve Saffet Emre Tonguç, hazırladıkları 34 parçalık İstanbul Koleksiyonu'nda Topkapı Sarayı, Ayasofya, Sultanahmet Camii ve Hipodrom’un eşsiz tarihi dokusunu İstanbul ve mücevher severlerin beğenisine sunuyor.

Gelirinin çeşitli dernek ve vakıflara aktarıldığı İstanbul Koleksiyonu,ulaşılabilir mücevher ile İstanbul'u tasarımlarla buluşturuyor.

İlham Veren Kadınlar Koleksiyonu
8 Mart Dünya Kadınlar Günü sebebiyle başlatılan “İlham Veren Kadınlar” koleksiyonunda, adını tarihe yazmış kadınların hayat stili ve alışkanlıklarından ilham alınan tasarımların gelirlerinin, kadınların her alanda güçlenmesi, destek ve dayanışma ruhuna farkındalığı artırmak amacıyla kadın derneklerine bağışlanması amacıyla oluşturulmuştur. 
Instagram tarafından 2017 yılında “İlham Veren 8 Kadın” listesinde gösterilen koleksiyon; Frida Kahlo, Prenses Diana, Grace Kelly, Coco Chanel, Donatella Versace, Marilyn Monroe, Audrey Hepburn ve Betûl Mardin tasarımlarını içerir.
 
16.10 İstanbul’un Geriye Kalanları
Kapalıçarşı’nın bin yıllık atmosferinde üretilen tasarımların yanında, aile geleneklerini sürdüren ustalarımızın tezgahlarında keşfettiğimiz antika tasarımlar “Geriye Kalanlar” koleksiyonumuzu oluşturdu. Her biri paha biçilemez hikayerle süslü “Geriye Kalanlar" koleksiyonunda eskiye saygı duyarak onları yeniden kullanıma uygun hale getirerek koruyor ve yaşatıyoruz.
 
16.10 İstanbul'da Sürdürülebilirlik
16.10 İstanbul markasında sürdürülebilir kaynak materyallerle tasarlanan ürünlerimiz geri ve ileri dönüştürülebilir, yeniden kullanılabilirdir. Minimal tasarımlarla sadeliği kaliteyle buluşturarak kaynaklarımızı en az seviyede kullanıyoruz. Tasarlanan ürünler geliştirilerek yeniden tasarlanarak, zamanın değişen ruhuna ayak uydurabilir, satın almadan sonraki süreçte ürünlerin kullanıma bağlı olası problemlerinde onarım desteği süresiz verilmektedir. Zarar görmüş ürünlerin gerek hammaddeleri gerekse taşları ustalarımız tarafından bir başka üründe kullanılmak üzere yeniden kullanılır.
 
16.10 İstanbul olarak sosyal farkındalık kampanyalarına verdiğimiz destekle ürettiğimiz sürdürülebilir kaynaklı tasarımları dünya ile paylaşıyoruz. Her bir tasarımın ilham aldığı İstanbul detayı ile ürünlere hikayelerin ruhunu üfleyerek ömür boyu anlam taşıyacak objeler yaratıyoruz.

Ulaşılabilir lüks ve fonksiyonel kullanımı tasarım prensibimizde birleştirerek israfı engelliyor, İstanbul hakkında edindiğimizi tarihsel bilgi birikimini ve deneyimlerimizi müşterilerimizle paylaşıyoruz. Kenti, kentsel bir ürüne dönüştürerek estetik ve ilgi çekici planda sosyal, kültürel, tarihi, doğal güzellikler gibi kendine has özellikler ve değerlerle birlikte Türkiye’ye ve dünyaya; özellikle gelecek kuşaklara anlatmak üzere çalışıyoruz.

16.10 İstanbul olarak, sosyo-kültürel özgünlüğün büyüleyici atmosferinde, kültürel mirası ve geleneksel değerleri muhafaza ederek, İstanbul’u kuyum zanaatı yoluyla tüm dünyaya anlatıyoruz. Sosyal sürdürülebilirlik kapsamında tüm paydaşlarımıza sağladığımız kalıcı istihdam ve gelir getirici fırsatlarla yeni bir uygulama alanı sağlıyoruz.
Ürünlerin paketlemesinde yer alan ve tasarımın ilham aldığı noktaları anlatan geri dönüştürülebilir kağıtlarla hazırlanan kartlıklar, görsel ve estetik açıdan İstanbul’u taşınabilir kılarak hafızayı canlı tutar.
Ürünün saklanması ve ilk günkü görünümünü koruması adına hazırlanarak paketlemeye dahil edilen mücevher keselerinin geri dönüşebilir materyallerden yapılması sayesinde işlevsel ve doğaya saygılıdır.

“Ruhun acelesi yoktur” sloganıyla İspanya’da tanıtımına başlanan ürünlerimiz el işçiliğiyle hazırlanan, sürdürülebilir İstanbul hikayeleri kapsamında “yavaş moda” trendinin de bir parçasıdır.

 
Referanslarımız
 
İstanbul Teknik Üniversitesi
İstanbul Teknik Üniversitesi ile Türkiye'de ilk kez bir okulun tarihi, mimari detayları ve kampüs özelliklerinden ilham alan bir okul serisi hazırladık. Gelirinin İTÜ Vakfı’na bağışlandığı ve bursa dönüştüğü ürünler; doğaya saygılı ürünler kullanılarak Kapalıçarşı ustaları tarafından tasarlandı. Genç nesillere şehir, tarih ve kültür farkındalığı sağlayan bu çalışmayı; sosyal sorumluluk projelerimiz arasında anlatmaktan memnuniyet duyuyoruz.
 
TimeOut İstanbul
TimeOut İstanbul ile Love İstanbul projesi kapsamında çekilişle talihli 3 kişiye Saffet Emre Tonguç'un İstanbul Koleksiyonu'ndan hediye sponsorluğu sağlayarak; İstanbul’un tanıtımında rol oynayan değerli kurum ve kuruluşları paydaşlarımıza aldık.
Yerebatan Sarnıcı Müzesi ( The Basilica Cistern Museum)
İstanbul'un koruduğu Bizans mirasına yeni bir yerel ve uluslararası farkındalık kazandıran restorasyonla Yerebatan Sarnıcı'nın ilham verdiği 16.10 İstanbul tasarımları; sarnıcı kendine has efsaneleri, mimari özellikleri ve mitleriyle anlatıp büyülü dokuyu kentsel bir ürüne dönüştürerek ziyaretçilerine ömür boyu anlam taşıyacak bir İstanbul hatırası bırakmayı amaçlıyor.
16.10 İstanbul'un Yerebatan Sarnıcı özel tasarımlarını, sarnıcın çıkışındaki İstanbul Kitapçısı'nda inceleyebilirsiniz.
Artİstanbul Feshane
İBB Miras ekipleri tarafından şehrin en görkemli sanat ve kültür merkezine dönüştürülerek İstanbul'a hediye edilen Artİstanbul Feshane, 16.10 İstanbul tasarımlarına ev sahipliği yapıyor. 

Bu sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır.

Pre-loader